niedziela, 22 sierpnia 2010

Północy WTZ

Na Wiadomościach24, opublikowałam galerię Warszawskiego Traktu Zakochanych od Starówki do mostu Poniatowskiego. Można ją obejrzeć na : http://www.wiadomosci24.pl/artykul/warszawski_trakt_zakochanych_na_polnocy_154906.html

środa, 11 sierpnia 2010

Moc sprawcza do zmieniania map...

Autor „Europejskiego atlasu powieści 1800-1900”, pan Franco Moretti, napisał iż „literatura ma moc sprawczą do zmieniania map. Poezja i proza nanoszą nowe destynacje, do których pragną podróżować czytelnicy”. Jest to idealny trop do wykorzystania przy naszym WTZ.

Widze wyraźną konieczność zwrócenia uwagi na możliwość powiązania z WTZ twórców w szeroko pojętym obszarze kultury i nauki (muzyka, literatura, malarstwo, nasi zdobywcy Nobla) i „wyraźnych” osobowości Warszawy z dawnych lat (może znajdziemy powiązania z Wiechem, Ćwierczakiewiczową ect) jak również lokalnie znanymi postaciami a dziś zapomnianymi (coś w typie pana Gumy z Pragi) .

Postacie tego typu są inspiracją do szczególnych podróży kulturowych. Jest to zjawisko powszechne na świecie, a zaczynające raczkować w Polsce. Jest to swoiste poznawanie miłosnej-emocjonalnej strony miasta, jego SERCA poprzez inne niż dotychczas odczytywanie miejsc i postaci. Wyznaczają punkty na WTZ chce pozwolić odkrywać „spacerowiczom” plenery powiązane z powieściami, domy w których zdarzyły się Wielkie Prawdziwe Miłości (np. Baczyński), miejsca które już nie istnieją a które może „zreaktywujemy” dzięki naszemu projektowi w typie kawiarni w której umówił się na spotkanie Ktoś z Kimś, pójść na spacer po tym samym parku. Dajemy nie „plotki” a „ciekawostki” dzięki którym można dostrzec ludzką – emocjonalną naturę w zbyt wyideologizowanych miejscach. Odbrązowiamy postacie ale nie pozbawiamy je godności tylko pozwalamy zobaczyć magiczny świat Sercowej Strony Miasta.

Co pokazać turyście-spacerowiczowi?
¤ Przekrój Sercowej Strony Miasta od „zarania dziejów” aż do dziś.
¤ Obiekty, miejsca związane lub mogące być powiązane („być może tędy...”) z biografią twórców, postaci.
¤ Widok miasta opisanego w utworze literackim lub piosence, filmie (interpretacja topograficzna lub nawet rodzaj scenariusza dla przewodnika lub do gry miejskiej)

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Dzialania

W mojej ocenie·
1. Należy stworzyć kompleksową ofertę dodatkową, która pozwoli w pełni wykorzystać atrakcyjność miejsca i otoczenia.
2. Nakłady na realizacje całego WTZ w tym stworzenie lub rewitalizacje elementów mniejszej i większej architektury oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej są dość wysokie więc powinniśmy przygotować się do aplikacji po fundusze unijne, do których można aplikować o środki na rewitalizację i przystosowanie miejsc dla celów turystycznych.
3. Ważne jest stworzenie KONCEPCJI towarzyszących imprez turystycznych i kulturalnych.
4. Nawiązanie współpracy z touroperatorami, agentami turystycznymi, organizatorami ślubów.
5. Stworzenie kompleksowego planu promocji w tym budowa systemu informacji o WTZ, prezentacje nowego produktu na targach, informacje w mediach, publikacje promocyjne, foldery,informatory, kalendarze imprez i gadżety takie jak kłodka czy naszyjnik-łamaniec.
6. Zaprojektować powinniśmy konkursy w KTÓRE ZAANGAŻUJEMY ARTYSTÓW I MIESZKAŃCÓW I ROZPROMUJEMY IDEE TRAKTU. TAKIE JAK: DESER CZY NAPÓJ WARSA I SAWY,LOGO WTZ, KŁÓDKA, NASZYJNIK-ŁAMANIEC, WIERSZE NA TABLICZKI – WYBÓR NAJ WIERSZY MIŁOSNYCH POLSKICH AUTORÓW, ROMANTYCZNE „PUNKTY” NA TRASIE WTZ, ŁAWKI, POSZUKAJ HISTORII MIŁOSNYCH NA TRASIE WTZ, POMNIK WARSA I SAWY, DRZEWO ZAKOCHANYCH

sobota, 7 sierpnia 2010

piątek, 6 sierpnia 2010

Kładka nad Książęcą - propozycja Lidii Raś






Prezentuję kilka zdjęć kładki i jej okolic. Teren ten to nr w rejestrze zabytków: 278. "Na Książęcem" to kompleks ogrodowy powstały w latach 1776-79 dzięki podkomorzemu Wielkiego Księstwa Litewskiego księciu Kazimierzowi Poniatowskiemu, który był starszym bratem króla Stanisława Augusta. To co możemy zobaczyć dziś to jego bardzo skromne pozostałości.A szkoda, bo architekt Szymon Bogumił Zug zaprojektował ogród o charakterze sentymentalnym. "Składał się on z części:
geometrycznej z dominującą podwójną aleją i ogrodem użytkowym na dole,
tarasowo uformowanej skarpy dzikiej promenady na górnym tarasie i pod skarpą nad stawem z wyspą. Na skarpie wzniesiono: domek imama, minaret o wys. 15 metrów (istniejący do 1944 roku), pawilon chiński, lożę masońską (obecnie dolna część willi Pniewskiego), w skarpie zbudowano 2 groty i korytarze podziemne, w tym rotundę "Elizeum". W ogrodzie wybudowano dwa bastiony, gliniankę zamieniono w staw z wyspą, na której hodowano małpy (tzw. "małpia kolonia"). Po drugiej stronie wąwozu ul. Ksiażęcej znajdował się ogród "Na Górze". Od 1839 ogród Na Książęcem był własnością rządową. W 1841 wybudowano na jego terenie szpital św. Łazarza." Źródło
"Historyczne Centrum Warszawy" TOnZ Warszawa, 1998

wtorek, 3 sierpnia 2010

Sercowa Strona Miasta

Charakterystyka Warszawskiego Traktu Zakochanych
Intencyjnie ma to byc tematyczny pieszy szlak turystyczny o zasięgu dzielnicowym, obejmujący miejsca i obiekty związane z dziedzictwem kulturowym z hasłem przewodnim „Zakochani w Warszawie”. Tworzy go X (tu konieczność określenia ilosci) punktów związanych z zakochanymi osobami „Vipami” pokroju Orzeszkowej, Chopina, Skłodowskiej-Currie i miejscami: Mariensztat, Wisła, Agrykola i oczywiście Kładka Miłości/ Zakochanych.

Na trasie WTZ umiejscowione bylyby ELEMENTY WIZERUNKOWE I IDENTYFIKACYJNE takie jak:
+ samodzielne: ławki-pętelki do całowania, ławki-nieśmiałki,
+ przytwierdzane do budynków: tabliczki z wierszami polskich poetów (najpiękniejsze strofy miłosne na przestrzeni wieków), tabliczki z informacjami o miłości znanych osób.

Przy Kładce Miłości/Zakochanych powstałby skwer/mini park w którym byłby pomnik Warsa i Sawy oraz drzewo Miłości.

Do wyznaczenia poza iloscia ww punktow jest mapa WTZ na mapie Warszawy oraz określenie „punktów-zakochanych” – kawiarni, romantycznych alejek, urokliwych miejsc na kolejnym etapie głównych a w drodze np. konkursu na łamach w24 kolejnych.