Autor „Europejskiego atlasu powieści 1800-1900”, pan Franco Moretti, napisał iż „literatura ma moc sprawczą do zmieniania map. Poezja i proza nanoszą nowe destynacje, do których pragną podróżować czytelnicy”. Jest to idealny trop do wykorzystania przy naszym WTZ.
Widze wyraźną konieczność zwrócenia uwagi na możliwość powiązania z WTZ twórców w szeroko pojętym obszarze kultury i nauki (muzyka, literatura, malarstwo, nasi zdobywcy Nobla) i „wyraźnych” osobowości Warszawy z dawnych lat (może znajdziemy powiązania z Wiechem, Ćwierczakiewiczową ect) jak również lokalnie znanymi postaciami a dziś zapomnianymi (coś w typie pana Gumy z Pragi) .
Postacie tego typu są inspiracją do szczególnych podróży kulturowych. Jest to zjawisko powszechne na świecie, a zaczynające raczkować w Polsce. Jest to swoiste poznawanie miłosnej-emocjonalnej strony miasta, jego SERCA poprzez inne niż dotychczas odczytywanie miejsc i postaci. Wyznaczają punkty na WTZ chce pozwolić odkrywać „spacerowiczom” plenery powiązane z powieściami, domy w których zdarzyły się Wielkie Prawdziwe Miłości (np. Baczyński), miejsca które już nie istnieją a które może „zreaktywujemy” dzięki naszemu projektowi w typie kawiarni w której umówił się na spotkanie Ktoś z Kimś, pójść na spacer po tym samym parku. Dajemy nie „plotki” a „ciekawostki” dzięki którym można dostrzec ludzką – emocjonalną naturę w zbyt wyideologizowanych miejscach. Odbrązowiamy postacie ale nie pozbawiamy je godności tylko pozwalamy zobaczyć magiczny świat Sercowej Strony Miasta.
Co pokazać turyście-spacerowiczowi?
¤ Przekrój Sercowej Strony Miasta od „zarania dziejów” aż do dziś.
¤ Obiekty, miejsca związane lub mogące być powiązane („być może tędy...”) z biografią twórców, postaci.
¤ Widok miasta opisanego w utworze literackim lub piosence, filmie (interpretacja topograficzna lub nawet rodzaj scenariusza dla przewodnika lub do gry miejskiej)
Akcja CXL - "Więcej optymizmu!"
5 lat temu