środa, 26 stycznia 2011

Moja, Twoja, Nasza

Co właściwie mielibyśmy pokazać turyście-spacerowiczowi? Przekrój Sercowej Strony Miasta od „zarania dziejów” aż do dziś. Obiekty, miejsca związane lub mogące być powiązane („być może tędy...”) z osobami historycznymi: pisarzami (Reymont), naukowcami (Skłodowska-Curie), architektami (Lalewicz), politykami (Starzyński), poetami (Kofta), królami (Poniatowski) i wreszcie zwykłymi ludźmi. Dzięki tabliczkom staną się nam bliżsi i bliższe się stanie miasto. Miejsca bez znaczenia nabiorą sensu.

Historyczne postacie nabiorą wielowymiarowości, konkretów codzienności. Mieszkańcy miasta poczują więź emocjonalną gdy poznają emocje innych ludzi sprzed 300, 100 czy 20 lat. Warszawa to miasto w znacznej mierze składające się z „elementu” napływowego. Nawiązanie osobistej więzi mieszkańców z miastem na poziomie wydawałoby się banalnych historii miłosnych będzie istotnym bodźcem. Bodźcem do budowania odpowiedzialności społecznej. Również i obywatelskiej. To nasze miasto choć idąc jego ulicami, patrząc na ludzi można mieć wrażenie, że są wyjęci z innego „formatu”. Przestrzeń publiczna w której się znajdują w najlepszym wypadku jest niczyja. Obojętna. Anonimowa. Cudza. Warszawa to nie tylko miejsce wymęczone II wojną światową, bohaterka legend, powieści, wierszy, filmów czy piosenek. Moja Warszawa to miasto w którym mogłabym wyrysować całkiem realną mapę prostych, mniej lub więcej znaczących wydarzeń mojego życia. Pierwszy pocałunek ….., Spotkanie na kładce.... Rozstanie..... Spacer ….... Plotki......Balet który zrobił wrażenie, pierwsza wódka..... Takich map jest wiele, w każdym z nas jest mapa tego miasta. Jego miasta. Warszawy.

Trasa projektu:
Fontanny na Podzamczu (w budowie) – Góra Gnojna - Arkady Kubickiego – Mariensztat – Bednarska – Krakowskie Przedmieście – Karowa – Tamka – tyły Akademii Muzycznej – Okólnik – „Aleja Na Skarpie” (tyły Muzeum Wojska Polskiego, park przy Książęcem, park Rydza-Śmigłego, kładka nad Górnośląską, domki fińskie, CSW) – Łazienki.